Autor: muzafferdolek
Ĺšródło: https://pixabay.com/pl/photos/obwarzanek-lira-ko(link is external)ła-kuchnia-turecka-3903549/
Każdy region na świecie posiada charakterystyczną, odmienną kuchnię, Polska pod tym względem nie odbiega od reszty państw. Mamy bowiem mnóstwo regionalnych smakołyków, a najbardziej charakterystycznymi wypiekami polskich miast zajmiemy się właśnie w tym zestawieniu.
Rogale świętomarcińskie
Jednym z bardziej znanych polskich wypieków są rogale świętomarcińskie, czyli charakterystyczne dla Poznania smakołyki cieszące się szczególną popularnością 11 listopada - imieniny Marcina. To właśnie w Poznaniu wypieka się najlepsze, według tradycyjnej receptury z XIX wieku rogale świętego Marcina, które nadziane są masą z białego maku, bakalii i śmietany. Po raz pierwszy upieczono je właśnie 11 listopada z inicjatywy proboszcza parafii św. Marcina i rozdano biednym, od tej pory stały się niekwestionowanym smakołykiem stolicy Wielkopolski. Rogal świętomarciński wpisany również został do rejestru chronionych nazw UE.
Pierniki Toruńskie
Kolejnym, a zarazem najbardziej charakterystycznym i znanym regionalnym przysmakiem są wypiekane toruńskie pierniki. Nie ma chyba w Polsce osoby, która nie kojarzyła by pierników z Toruniem, nie bez powodu przecież nazwano go miastem piernika. Legenda głosi, że po raz pierwszy pierniki na przyjazd króla upiekła Katarzyna, córka toruńskiego młynarza. Recepturę uzyskała dokładając odrobinę miodu i przypraw korzennych do ciasta chlebowego, a efekt zadziwił, bowiem pierniki toruńskie zaczęto sławić w całej Europie. Smakołyki te są tak popularne, że w Toruniu powstało nawet Muzeum Piernika, w którym można dowiedzieć się jak wypiekać ten tradycyjny specjał.
Papieskie kremówki
Nazwa papieskich kremówek powstała tak naprawdę od wspomnienia o smakołyku przez papieża Jana Pawła II, który miał chodzić na ulubione ciasto po maturze. Są one charakterystyczne dla Wadowic, jednak w całym kraju, w zależności od regionu ich nazwa używana jest naprzemiennie z „napoleonkami”. Zarówno kremówki i napoleonki to ciastka składające się z dwóch płatów ciasta francuskiego, a wypełnione są kremem.
Wuzetki
Z kolei stolica pochwalić się może tradycyjnymi wuzetkami z bitą śmietaną. To klasyczne, najpopularniejsze w czasach PRL-u ciastko upieczono po raz pierwszy pod koniec lat czterdziestych w Warszawie, na cześć nowej trasy W-Z, czyli prowadzącej ze wschodu na zachód, do dziś użytkowanej drogi. Po dzień dzisiejszy popularne wuzetki najlepiej smakują właśnie w stolicy.
Sękacz
Wszystkie podlaskie miasta i miasteczka pochwalić się mogą tradycyjnie wypiekanym na rożnie sękaczem. Inne jego nazwy to kołacz, albo dziad. Wypiekany jest nad otwartym ogniem z ciasta biszkoptowego na bazie żółtek, proces pieczenia jest dość czasochłonny. Najprawdopodobniej pierwsze sękacze upieczono na przyjazd królowej Bony. Inna legenda głosi zaś, że jako pierwsi kołacze wypiekali na tych terenach Tatarzy, a sam szlak tatarski do dziś prowadzi przez podlaskie wsie.
Kogut kazimierski
Z kolei słodkie, maślane bułki wypiekane w kształcie koguta są smakowitym symbolem Kazimierza Dolnego. Koguty kazimierskie swój kształt zawdzięczają legendzie, która głosi, że zaczęto je wypiekać na pamiątkę przegonienia diabła, który zjadał koguty. Mówi się, że w gdy w miasteczku został już tylko jeden kogut - stary i mądry to przechytrzył on czarta i ukrył się w kryjówce poświęconej przez zakonników, co skutecznie odpędziło diabła, żywiącego się ich mięsem. Warto więc skosztować kazimierskich kogutów będąc w tym urokliwym nadwiślańskim miasteczku.
Krakowskie obwarzanki
Natomiast wytrawnym, regionalnym wypiekiem są charakterystyczne dla Krakowa obwarzanki. Jest to pieczywo w kształcie pierścienia posypane makiem, solą, sezamem lub innymi postępkami. Wytwarza się je z mąki, tłuszczu, cukru, soli i wody, uformowane pierścienie po wyrośnięciu obgotowuje się w wodzie (obwarza), stad też wzięła się ich nazwa. Następnie po odsączeniu posypuje się przyprawą i piecze do zrumienienia. Obwarzanki są najpopularniejszym krakowskim specjałem, którego nie sposób nie zauważyć na ulicach Krakowa. „Obwarzanek krakowski” w 2006 roku został wpisany na Listę produktów tradycyjnych województwa małopolskiego, natomiast od 2010 roku jest na liście produktów chronionych Unii Europejskiej.
Cebularze
Kolejną wytrawną pozycją regionalnych wypieków są cebularze, czyli specjał Lubelszczyzny. Specjał pochodzący z Lublina to pszenny placek pokryty pokrojoną w kostkę cebulą wymieszaną z makiem. Jego receptura sięga XIX wieku, jako pierwsi wypiekali go Ĺťydzi z lubelskiego Starego Miasta, był on znany jako specjał Lubelszczyzny już przed II wojną światową. W 2007 roku cebularz został wpisany na listę produktów tradycyjnych, natomiast od 2014 roku chroniony jest prawem Unii Europejskiej jako produkt regionalny. Popularność lubelskiego specjału wpłynęła na powstanie w Lublinie Regionalnego Muzeum Cebularza.
Wypieki regionalne są w Polsce różnorodne, wiele regionów poszczycić się może nie lada smakołykami. A kosztowanie tych specjałów podczas podróży może okazać się dodatkową i bardzo ciekawą atrakcją turystyczną, bowiem regionalny specjał skosztowany w tradycyjnym dla niego miejscu zawsze smakuje wyśmienicie.
Autor: Natalia Wasiak