Autor: Fredy_Martinez_Photograph
Ĺšródło: https://pixabay.com/pl/photos/dziewczyna-sukienki-absolwent-4288526/
Rynek pracy współcześnie jest bardzo wymagający, w szczególności wobec młodych osób, od których wymaga się wieloletniego doświadczenia zaraz po ukończeniu szkoły. Wymagania względem pracowników wciąż rosną, ówcześnie najbardziej preferowanymi osobami są pracownicy wszechstronnie wykształceni, dyspozycyjni, nastawieni na ciągłe doskonalenie zawodowe oraz posiadający doświadczenie, co w praktyce nie jest takie proste jak mogłoby się wydawać.
Współczesny rynek pracy jest bardzo wymagający wobec aplikantów od osoby, która dopiero co ukończyła szkołę oczekuje się doświadczenia, jakie zdobyć można dopiero po długim okresie pracy. Jednocześnie preferowani są młodzi, prężnie rozwijający się pracownicy, odpowiedzialność i dyspozycyjność to także cechy pożądane, znajomość języków obcych i nowoczesnych technologii są też ważnymi elementami w procesie rekrutacji. Aplikanci muszą mierzyć się też z przykrym zjawiskiem kumoterstwa, które niestety wciąż gra dużą rolę na rynku pracy. Młodzi ludzie szukając pracy mają naprawdę nie lada wyzwanie, ponieważ oczekuje się od nich naprawdę wiele i mało kto jest w stanie tym oczekiwaniom sprostać, jeśli w ogóle ktoś może okazać się tym idealnym i nieskazitelnym, potrafiącym zupełnie wszystko kandydatem.
Doświadczenie przede wszystkim.
Pierwszym i najważniejszym aspektem, którego oczekuje obecnie rynek pracy od kandydatów jest doświadczenie. Od osób kończących szkołę i rozpoczynających swą karierę na rynku pracy oczekuje się wieloletniego doświadczenia, które jest praktycznie nie możliwe do zdobycia przed ukończeniem szkoły. Ważnym elementem są więc praktyki studenckie, czy też zawodowe, ponieważ odbywając je rzetelnie zyskać można podstawy doświadczenia, a przynajmniej mieć jakikolwiek związek z zawodem, który w przyszłości będzie się wykonywać. Po rzetelnie odbytych praktykach zyskuje się też sporo szans na to, że przy rekrutacji podchwytliwe pytanie nie zaskoczy. Kolejnym dobrym sposobem na zyskanie doświadczenia zawodowego jest podjęcie pracy, choć na części etatu już w trakcie studiów, co na pewno pracodawca uzna za dodatkowy atut.
Odpowiedzialność i profesjonalizm drogą do sukcesu.
Kolejnym aspektem jest poczucie obowiązku w pracy, a co za tym idzie zaangażowanie, terminowość, rzetelność i skrupulatność w działaniu. Od pracownika, tudzież aplikanta wymaga się aby wykonał jak najwięcej pracy, w możliwie najkrótszym czasie, nie tracąc przy tym na jakości wykonanych obowiązków. Uzyskanie tego typu cech jest długotrwałym kształtowaniem nawyków, począwszy od czasu szkoły podstawowej, kiedy to skrupulatność odrabiania prac domowych była nagradzana ocenami, poprzez wiele lat kształtowania terminowości i rzetelności w obowiązkach na pewno przyczyni się do rzeczywistego poczucia obowiązku i profesjonalnego podejścia do pracy. Cechami pomocnymi w prawidłowej postawie wobec pracy są też nasz charakter oraz motywacja i umiejętność elastycznego dostosowania się do wymaganych postaw.
Wgląd w siebie to podstawa.
Znajomość własnej wartości jest także preferowaną cechą potencjalnych pracowników, bowiem osoby twardo stąpające po ziemi i znające swoje możliwości i cele często są dobrze wykonują swoje obowiązki i nie boją się niepowodzeń. Tutaj z kolei pojawia się kolejna cecha, której oczekuje współczesny rynek pracy, a jest nią umiejętność radzenia sobie z porażkami. Ważne jest, aby aplikanci, bądĹş pracownicy nie poddawali się po pierwszych lub drobnych niepowodzeniach, ponieważ pracodawcy nie potrzebują pracowników, którzy boją się zrobić cokolwiek, bo drżą tym samym przed porażką, oczywiście ryzyko preferowane jest w granicach zdrowego rozsądku, bo nadmierne eksperymenty są stanowczo niepożądane. Umiejętności radzenia sobie z niepowodzeniami to także dobra cecha, podczas samego szukania pracy, ponieważ nawet dobry kandydat może spotkać się z odrzuceniem, bądĹş porażką już na starcie swojej kariery zawodowej. Tak, więc połączenie znajomości własnej wartości z umiejętnością radzenia sobie z porażkami są kolejnymi cechami, których oczekuje się od aplikantów na współczesnym rynku pracy.
Dyspozycyjność i elastyczność przede wszystkim.
Kolejnymi cechami jakich wymaga się od współczesnych kandydatów na rynku pracy są dyspozycyjność, elastyczność oraz nastawienie na rozwój. Mimo, że część aplikantów jest świeżo po studiach, to już na wstępie wymaga się od nich deklaracji chęci rozwoju zawodowego, czyli m.in. udziału w dodatkowych szkoleniach, kursach i bieżącego aktualizowania wiedzy, co często wiąże się także z poświęceniem wolnego czasu dla tych przedsięwzięć. A , więc dyspozycyjność i elastyczność są też bardzo ważnymi cechami, dodatkowo wykorzystane mogą być one wtedy, gdy pracować trzeba będzie po godzinach lub w weekendy. Pracodawcy często poszukują też człowieka orkiestry, który będzie w stanie pełnić wiele funkcji, tak więc wielostronność i elastyczność to również cechy preferowane na współczesnym rynku pracy.
Znajomość języków wyznacznikiem sukcesu.
Ważnymi aspektami są także znajomość języków obcych oraz obsługa komputera w stopniu co najmniej dobrym, aby móc swobodnie wykonywać powierzone obowiązki. Na współczesnym rynku pracy coraz częściej preferuje się znajomość nowoczesnych technologii, które nieustannie się zmieniają i są coraz powszechniej wykorzystywane.
Tak, więc bycie dobrym kandydatem na współczesnym rynku pracy jest trudne wymagania są naprawdę spore, a możliwości i czas ich doskonalenia wielokrotnie ograniczony. Najbardziej absurdalnym, lecz rzeczywistym oczekiwaniem wobec osób kończących szkołę jest wymagane doświadczenie zawodowe, często w długim wymiarze czasowym.
Autor: Natalia Wasiak