Hitownia
Francuzom gniją owoce i warzywa, Polaków nie ma
Informacje o artykule
  • Otrzymano opinię0{ L__0151 }
  • Pozytywne opinie:n/a
  • Członek od11/05/2020
  • Polub:
  • Znielub:
  • Zgłoś ten artykuł
Sezon w niektórych krajach trwa w najlepsze, koronawirus nie powstrzymał owoców i warzyw przed dojrzewaniem, a zbierać ich nie ma komu. Francuscy rolnicy i sadownicy załamują ręce, w tym roku straty będą ogromne.

Sezon w niektórych krajach trwa w najlepsze, koronawirus nie powstrzymał owoców i warzyw przed dojrzewaniem, a zbierać ich nie ma komu. Francuscy rolnicy i sadownicy załamują ręce, w tym roku straty będą ogromne.

 

Okazuje się, że Polacy i Ukraińcy jak dotąd bardzo pomagali francuskiej gospodarce. Chętnie i tłumnie przyjeżdżali na zbiory, żadnej pracy się nie bali, szybko się uczyli i w efekcie – stali się niezastąpieni. Francuscy rolnicy dotkliwie odczuwają brak pracowników z zagranicy – już teraz widzą, że bez nich nie dadzą sobie rady. O tej porze roku na polach i w sadach uwijały się grupy sprawnych „ludzi ze wschodu”, dziś świeci tam pustkami. No jeśli nie liczyć gnijących dóbr. Problem jest szczególnie odczuwalny na południu kraju, gdzie jest cieplej i wszystko szybciej dojrzewa.

 

Plantacja jako relaks na świeżym powietrzu, a nie ciężka praca

Dlaczego na pomoc nie ruszą Francuzi? Sprawa jest bardzo prosta, co wyjaśniają rolnicy w rozmowie z mediami. Rodacy wprawdzie zgłaszają się do pracy, ale tak na prawdę ani się nie znają na tej ciężkiej robocie, ani nie pałają chęcią do pracy. Na plantacji chcieliby raczej zażyć słońca i odpoczynku, jak twierdzą farmerzy.

„Mam teraz 30 pracowników, a potrzebuję 200 i to codziennie. Ci, którzy się zgłaszają nie mają pojęcia o pracy na roli, więc kiedy dzwonią zgłaszając się do pracy, mówię, żeby nie przyjeżdżali” – cytuje Rzeczpospolita jednego z rolników, który rozmawiał o problemie z „Le Figaro”.

Już w tym momencie, jak szacują branżowe instytucje we Francji, brakuje 200 tys. pracowników sezonowych. I chociaż można ich już sprowadzać, to nie ma jak tego wykonać – samoloty nie latają, z innym transportem jest nie lepiej. W podobnej sytuacji jak Francja są Włochy i Hiszpania.

 

A niektórzy się zabezpieczyli...

Przezornością w kwestii siły roboczej do pracy sezonowej wykazali się Brytyjczycy, którzy teraz nie mają problemu z gnijącymi plonami. Zawczasu zorganizowano transport chętnych z Rumunii, którzy teraz uwijają się na polach. Dwa samoloty obywateli Rumunii przyleciały też do Niemiec, by zająć się tamtejszymi zbiorami. Tym samym tropem chcą podążyć Włosi, którzy potrzebują około 110 tys. chętnych i też patrzą na Rumunię.

Polska też będzie miała w tym roku ciężką sytuację ze zbiorami. Do tej pory prace sezonowe cieszyły się wielką popularnością wśród sąsiadów zza wschodniej granicy, których teraz z powodu koronawirusa też jest w kraju znacznie mniej.

Na skutek zaistniałych sytuacji gospodarka w poszczególnych państwach, zmuszona zostanie do kolejnych podwyżek cenowych. Ponadto zasoby siły roboczej z dnia na dzień stają się coraz mniejsze. Nie wróży to bogatych zbiorów na ten rok. Konsekwencjami koronawirusa staną się nie tylko ludzkie zgony ale i ogromną utrata zysków plantacyjnych i rolnych.

 

 

Autor: Paulina Tyde, redakcja PlSputnikNews.com

Ĺšródło: https://pl.sputniknews.com/gospodarka/2020051212399395-francuzom-gnija-o...

Foto: Charles Deluvio, https://unsplash.com/photos/YzyqgM9SXXk

Komentarze

OSTATNIO DODANE

Starożytne DNA odkrywa pochodzenie stwardnienia rozsianego

Ogromna baza starożytnych genomów obejmująca dziesiątki tysięcy lat odkrywa skąd pochodzą charakterystyki współczesnych Europejczyków.
Historia Gypsy Rose Blanchard i jej matki

Matka Gypsy Rose Blanchard, Dee Dee, nieprawdziwie twierdziła, że jej córka cierpi na różne choroby, dopóki Gypsy nie zleciła swojemu chłopakowi zabicia jej matki w 2015 roku.
Styl Old Money, a New Money

Debata na temat tych stylów jest intrygująca. Chociaż oba sugerują bogactwo, zamożność oraz wybory dotyczące stylu życia, mogą się znacznie różnić.
5 najczęstszych postanowień noworocznych na 2024 rok

Gdy zegar wybija północ, a niebo rozświetlają fajerwerki, miliony ludzi w Polsce i na całym świecie witają Nowy Rok. Pełni nadziei na przyszłość i marzeń o pozytywnych zmianach, obiecujemy sobie, że w przyszłym roku postaramy się bardziej i będziemy lepsi – i zapisujemy to pragnienie w postanowienia

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Ryanair zapowiedział znaczącą ekspansję na Ukrainie
Irlandzki low-coster Ryanair planuje znaczną ekspansję na Ukrainie. Ale stanie się to tylko wtedy, gdy Kijów podpisze porozumienie o wspólnej przestrzeni lotniczej z UE.
Reaktor nr 2 w elektrowni jądrowej Shimane spełnia nowe normy
15 września agencja Nuclear Regulation Authority (NRA) oficjalnie podjęła decyzję w sprawie raportu z badania uznającego, że podstawowa polityka bezpieczeństwa reaktora nr 2 w elektrowni atomowej Shimane w Matsue jest zgodna z nowymi standardami regulacyjnymi, dzięki czemu Chugoku Electric Power Co.
Meta do której nigdy nie dobiegniesz
Meta to skrót od wyrażenia „metagame”, który używany jest w grach do określenia podejścia, taktyki lub techniki, które wykroczyły poza zasady lub ograniczenia danej gry. Zastosowanie odpowiednich ruchów i/lub wiedzy zdobytej poza właściwą rozgrywką w celu wpłynięcia na rozgrywkę i ostatecznie osiągn
Zakładasz firmę w Polsce? To pole minowe.
Polska plasuje się na trzecim od końca miejscu w Europie pod względem szans nowo zakładanych firm na przetrwanie - wynika z analizy portalu Money.co.uk. Największe szanse mają świeżo upieczeni przedsiębiorcy z Francji, Szwecji i Słowacji.

Inne posty:

Jakie zmiany w TVP wprowadzono za rządów PiS?
Od 2015 roku w TVP nastąpiło wiele modyfikacji. Wprowadzono nowe programy, pewne zlikwidowano, miała też miejsce wymiana pewnych prowadzących. Jak dzisiejsza ramówka TVP ma się do tej sprzed pięciu lat?
Mars – co tak naprawdę wiemy o tajemniczej czerwonej planecie?
Które z najnowszych odkryć dotyczących Marsa są najbardziej fascynujące i obiecujące? Odpowiada astrofizyk Francis Rocard, odpowiedzialny za programy badawcze układu słonecznego we francuskim Państwowym Ośrodku Badań Kosmicznych (CNES).
Łączna liczba zakażeń koronawirusem w Polsce przekroczyła 20 tys.
Mamy 160 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia, zmarło siedem zarażonych osób - poinformowało po południu Ministerstwo Zdrowia. Oznacza to, że w Polsce odnotowano w sumie ponad 20 tys. zakażeń od momentu pojawienia się koronawirusa w naszym kraju.
ONZ: koszty jedzenia rosną w górę od ponad dekady
Według Organizacji Narodów Zjednoczonych miesięczne wskaźniki cen żywności na świecie bardzo szybko wzrosły w ciągu ostatniej dekady.