Hitownia
Zakrzepica i Covid-19 (koronawirus): nie tylko zapalenie płuc?
Informacje o artykule
  • Otrzymano opinię0{ L__0151 }
  • Pozytywne opinie:n/a
  • Członek od11/05/2020
  • Polub:
  • Znielub:
  • Zgłoś ten artykuł
Nowy koronawirus SARS-COV-2, podobnie jak inne rodzaje wirusów, nie powoduje wyłącznie uszkodzenia układu oddechowego; w rzeczywistości opisano zaburzenia neurologiczne, sercowo-naczyniowe, nerkowe i inne narządy. W szczególności na poziomie serca szacuje się, że u 1 na 5 pacjentów hospit

Nowy koronawirus SARS-COV-2, podobnie jak inne rodzaje wirusów, nie powoduje wyłącznie uszkodzenia układu oddechowego; w rzeczywistości opisano zaburzenia neurologiczne, sercowo-naczyniowe, nerkowe i inne narządy. W szczególności na poziomie serca szacuje się, że u 1 na 5 pacjentów hospitalizowanych dochodzi do uszkodzenia.

 

Kiedy przedstawiamy te informacje, idea, że zasadniczo odnosimy się do pacjentów hospitalizowanych, jest bardzo ważna, dlatego też w przypadku poważniejszych stanów, które na szczęście nie stanowią większości, ponieważ infekcja często ma łagodne objawy, które można rozwiązać. w domu lub nawet całkowicie bezobjawowo.

Ostatnio pojawienie się zakrzepicy - skrzepów w naczyniach krwionośnych - opublikowano jako dość częste odkrycie, które występuje częściej u pacjentów w z krytycznym stanem, ale czasami jest wykrywane również u pacjentów z łagodnymi objawami. Wywołało to debatę na temat tego, którzy pacjenci powinni być leczeni lekami przeciwzakrzepowymi.

 

Dlaczego zmienia się koagulacja?

Infekcje wirusowe wyzwalają naszą odpowiedĹş immunologiczną w celu obrony, powodując uwalnianie różnych mediatorów zapalnych, takich jak cytokiny, do krwi. Mediatory te oddziałują z płytkami krwi i białkami krzepnięcia i mogą powodować nierównowagę w układzie kontrolującym krzepnięcie krwi.

Ponadto są zaangażowane inne czynniki, takie jak przedłużona pościel, która powoduje, że krew gromadzi się w żyłach nóg, a także uszkodzenie wirusa w śródbłonku, który jest najbardziej wewnętrzną warstwą naczyń krwionośnych i która ingeruje w delikatna równowaga krzepnięcia krwi. To predysponuje nas zarówno do zakrzepicy, nieprawidłowego pojawiania się skrzepów, jak i do krwotoków z powodu nadmiernego zużycia pierwiastków sprzyjających krzepnięciu.

W chorobie Covida-19 upośledzona koagulacja powoduje częstszą zakrzepicę. Zakrzepy te powstające w krążeniu żylnym nóg przemieszczają się do krążenia płucnego przez strumień krwi, powodując powstanie zatorowości płucnej, która może dodatkowo komplikować objawy oddechowe. Ponadto opisano zakrzepicę, która zakłóca przepływ krwi w innych obszarach ciała (tętnice rąk i nóg, mózgu itp.).

 

Jakie to ma konsekwencje?

Według danych z populacji Wuhan, do 20% pacjentów OIOM miało zakrzepicę. Mogą być jeszcze częstsze, biorąc pod uwagę najnowszą autopsję i dane ze Stanów Zjednoczonych. Odsetek zmienia się głównie w zależności od ciężkości i innych zmiennych analitycznych, historii niektórych patologii, leków itp.

Oznacza to, że oprócz stosowania metod leczenia w celu uniknięcia replikacji wirusa, takich jak leki przeciwwirusowe, środki wspomagające wentylację w celu poprawy utlenowania krwi lub silne leki przeciwzapalne, takie jak kortykosteroidy, wskazane byłoby rozważenie leków zapobiegających krzepnięciu krwi, głównie heparyny.

 

Jakie zabiegi stosujemy i kiedy?

U tych pacjentów, którzy spełniają szereg cech, które zwiększają ich ryzyko, zaleca się leczenie przeciwzakrzepowe heparynami jako środek zapobiegawczy, aby uniknąć tworzenia zakrzepu. Są to antykoagulanty, które są wstrzykiwane w tłuszcz brzuszny.

Dawka tych antykoagulantów może zostać zwiększona, gdy wiemy, że powstają skrzepliny, aby spróbować je cofnąć, ponieważ odkryliśmy je w technice obrazowania. Również wtedy, gdy ich nie widzimy, ryzyko ich powstania jest bardzo wysokie.

Zalecenia te opierają się na dowodach uzyskanych w miarę upływu czasu i nie odpowiadają na wszystkie pytania. Na przykład są pacjenci, którzy pomimo stanu uważanego za łagodny, mieli powikłania zakrzepowe w domu. Nie wiemy z całą pewnością, którzy pacjenci, którzy nie zostaną przyjęci, na pewno skorzystają. Z drugiej strony stosowanie ich na całym świecie nie jest rozsądną strategią, ponieważ mogą pojawić się komplikacje, jeśli zastosujemy antykoagulanty w sposób niedyskryminujący.

 

Wnioski:

W miarę rozprzestrzeniania się pandemii Covid-19 coraz więcej dowiadujemy się o mechanizmach działania tego nowego wirusa. Każde nowe odkrycie otwiera kolejną ścieżkę badań do opracowania. Podczas opracowywania szczepionki społeczność naukowa jest nieustannie kwestionowana, a prawda jest taka, że mamy mniej pewności, niż chcielibyśmy, jeśli chodzi o najbardziej odpowiednie leczenie.

Oprócz uszkodzenia układu oddechowego, zjawiska zakrzepicy wyjaśniałyby część śmiertelności i powikłań, dlatego należy je brać pod uwagę przy ocenie pacjentów. Jednak, jak widzieliśmy, daleki od uniwersalnej receptury dla wszystkich, każdy konkretny przypadek musi zostać zbadany. A co najważniejsze, poruszamy się w ciągle zmieniającym się scenariuszu.

 

Autor: Pablo García García / tłum. Kuba Czarkowski

Ĺšródło: https://cuidateplus.marca.com/bienestar/2020/04/29/trombosis-covid-19--n...

Komentarze

OSTATNIO DODANE

Starożytne DNA odkrywa pochodzenie stwardnienia rozsianego

Ogromna baza starożytnych genomów obejmująca dziesiątki tysięcy lat odkrywa skąd pochodzą charakterystyki współczesnych Europejczyków.
Historia Gypsy Rose Blanchard i jej matki

Matka Gypsy Rose Blanchard, Dee Dee, nieprawdziwie twierdziła, że jej córka cierpi na różne choroby, dopóki Gypsy nie zleciła swojemu chłopakowi zabicia jej matki w 2015 roku.
Styl Old Money, a New Money

Debata na temat tych stylów jest intrygująca. Chociaż oba sugerują bogactwo, zamożność oraz wybory dotyczące stylu życia, mogą się znacznie różnić.
5 najczęstszych postanowień noworocznych na 2024 rok

Gdy zegar wybija północ, a niebo rozświetlają fajerwerki, miliony ludzi w Polsce i na całym świecie witają Nowy Rok. Pełni nadziei na przyszłość i marzeń o pozytywnych zmianach, obiecujemy sobie, że w przyszłym roku postaramy się bardziej i będziemy lepsi – i zapisujemy to pragnienie w postanowienia

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Ryanair zapowiedział znaczącą ekspansję na Ukrainie
Irlandzki low-coster Ryanair planuje znaczną ekspansję na Ukrainie. Ale stanie się to tylko wtedy, gdy Kijów podpisze porozumienie o wspólnej przestrzeni lotniczej z UE.
Asystentka seksualna dla osób niepełnosprawnych
Asystentka seksualna dla osób niepełnosprawnych to oficjalny zawód między innymi w Czechach. Do jego wykonywania wymagane są certyfikaty i odpowiednie kwalifikacje. Na czym polega praca asystentki seksualnej dla osób niepełnosprawnych?
Reaktor nr 2 w elektrowni jądrowej Shimane spełnia nowe normy
15 września agencja Nuclear Regulation Authority (NRA) oficjalnie podjęła decyzję w sprawie raportu z badania uznającego, że podstawowa polityka bezpieczeństwa reaktora nr 2 w elektrowni atomowej Shimane w Matsue jest zgodna z nowymi standardami regulacyjnymi, dzięki czemu Chugoku Electric Power Co.
Meta do której nigdy nie dobiegniesz
Meta to skrót od wyrażenia „metagame”, który używany jest w grach do określenia podejścia, taktyki lub techniki, które wykroczyły poza zasady lub ograniczenia danej gry. Zastosowanie odpowiednich ruchów i/lub wiedzy zdobytej poza właściwą rozgrywką w celu wpłynięcia na rozgrywkę i ostatecznie osiągn

Inne posty:

Historia gier wideo
Spojrzenie wstecz na 50 lat historii gier.
Nepal zakazuje TikToka
Nepal zakazuje TikTok z powodu „zakłócenia" harmonii społecznej
Zakładasz firmę w Polsce? To pole minowe.
Polska plasuje się na trzecim od końca miejscu w Europie pod względem szans nowo zakładanych firm na przetrwanie - wynika z analizy portalu Money.co.uk. Największe szanse mają świeżo upieczeni przedsiębiorcy z Francji, Szwecji i Słowacji.
Wielki posąg Shakiry odsłonięty w Kolumbii, w rodzinnym mieście piosen
Cokół statuy uwiecznił „biodra, które nie kłamią” kolumbijskiej piosenkarki.