Najważniejsze polityczne wydarzenie tzn. 1 Maj, które wywołało wśród mieszkańców Moskwy duże zainteresowanie, w tym roku nie wypaliło. Rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Maria Zacharowa wyzwała Aleksieja Nawalnego, lidera rosyjskiej opozycji, na pojedynek online z powodu różnic w ocenie ewentualnych wyjazdów zagranicznych Rosjan, ale szybko zrezygnowała z pomysłu. Chodzi o to, że Kreml nie pozwala swoim urzędnikom na kontakty z Nawalnym (a w rosyjskiej telewizji nawet nie można wypowiadać jego imienia). Krytycy rosyjskiej władzy nie mogą zapunktować przy okazji epidemii koronawirusa.
Szóste miejsce na liście
Ze względu na święta nie było w Moskwie nowych ograniczeń. Dalej obowiązywały znane już nakazy pozostawania w domach, noszenia maseczek i zachowania dystansu. Z powodu epidemii koronawirusa, Rosjanie przez cały kwiecień tkwili w samoizolacji. Poluzowania pewnych ograniczeń oczekuje się dopiero po 11 maja.
W ostatnich dniach Rosja zajęła szóste miejsce na liście `najbardziej zarażonych` państw. Tylko w ostatnich 24 godzinach zachorowały 10.633 osoby i tym samym liczba zarażonych wzrosła do 134.687. W wyniku następstw KOVID-19 zmarło 1.280 osób (dane na 3 maja).
W samej Moskwie zachorowało już ponad 62.000 osób. Ale, jak mówi mer Moskwy Sergiej Sobianin, to tylko 2% mieszkańców z 12,7 mln ludzi. Władze miasta obiecują w nadchodzących dniach zwiększenie liczby łóżek szpitalnych do 28.000. Najcięższe czasy dopiero nadchodzą.
Wśród zarażonych znalazł się rosyjski premier, 54-letni Michaił Miszustin, mianowany na to stanowisko w styczniu tego roku.
Coraz więcej chorych VIP-ów
30 kwietnia rosyjska TV opublikowała zdjęcie Miszustina informującego Władimira Putina o swojej chorobie i decyzji o samoizolacji. Obserwatorzy zauważają, że opinia publiczna została poinformowana o chorobie jednego z najwyższych urzędników państwowych po raz pierwszy od 1996 roku, kiedy to prezydent Borys Jelcyn przekazał informację o swojej operacji kardiologicznej.
Wiadomość wywołała falę spekulacji, że może Miszustin nie chce wracać na stanowisko, ale Kreml na razie temu zaprzecza. Miszustina chwilowo zastępuje pierwszy wiceprezydent Andriej Biełousow, jeden z członków ekipy Putina, stanowczy polityk i zwolennik presji na biznes. To on w najbliższych dniach będzie nadzorował plan wyjścia Rosji z kwarantanny.
Miszustin to nie jedyny zarażony członek rządu. W piątek podano do wiadomości, że z powodu koronawirusa hospitalizowano ministra ds. budownictwa i spraw komunalnych Władimira Jakuszewa oraz jego zastępcę Dmitrija Wołkowa. A rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, by zapewnić opinię publiczną, że zdrowie Vladimira Putina nie jest zagrożone, przekazał mediom, że „ochrona rosyjskiego prezydenta jest na najwyższym poziomie”.
Pod koniec marca zachorował na KOVID-19 naczelny lekarz szpitala jednoimiennego z moskiewskiej Komunarki- Denis Procenko, który wkrótce po przeprowadzeniu inspekcji spotkał się z Putinem. Jak wielu Rosjan w czasach pandemii, szef państwa pracuje online. Każdego dnia poddawany jest testom na obecność koronawirusa.
Pracownicy służby zdrowia potrzebują ochrony
Okazuje się, że wielu pracowników służby zdrowia nie może zapewnić sobie regularnych testów na obecność koronawirusa. Każdego dnia media podają, że lekarze skarżą się na brak badań i sprzętu ochronnego w szpitalach, złe warunki pracy i zatajanie informacji o zainfekowanym personelu.
Ĺťeby zainteresować opinię publiczną i organy kontroli, lekarze kręcą filmy wideo żaląc się na poważne zaniedbania, niekompetencje przełożonych i masowe zakażenia w szpitalach. Pracownikom medycznym jest bardzo ciężko. Władze obiecały im dodatki finansowe za bezpośrednią pracę przy zakażonych pacjentach oraz w przypadku zakażenia się COVID-19 w miejscu pracy.
Luzowanie ograniczeń
Po świętach majowych władze planują stopniowe znoszenie środków restrykcyjnych wprowadzonych pod koniec marca. Dokładny termin zniesienia “reżimu samoizolacji” nie jest znany, ponieważ Rosja jeszcze nie doszła do szczytu zachorowań. Mimo to, w zależności od sytuacji na danym terenie, Władimir Putin nakazał szefom poszczególnych regionów przygotowanie planów wychodzenia z kwarantanny.
Zdaniem specjalistów, najpierw powinno się umożliwić krótkie spacery dzieciom. Potem należałoby zezwolić na poranny jogging i inne aktywności sportowe na otwartej przestrzeni, przy obowiązkowym dystansie fizycznym. Jeśli chodzi o pracę kawiarni, restauracji i centrów handlowych nie zostały jeszcze podjęte żadne decyzje. Mówi się przede wszystkim o małym i średnim biznesie, który nie otrzymał wystarczającego wsparcia ze strony władz, oprócz odroczenia niektórych podatków i zobowiązań. Nie ma mowy o natychmiastowym wsparciu finansowym dla zwykłych obywateli, o które upomina się część opozycji i ekonomistów.
Najgłębszy kryzys ekonomiczny?
Tylko w Moskwie przychody przedsiębiorstw miejskich zmniejszyły się w kwietniu z powodu epidemii o 30-40%. Ocenia się, że w nadchodzących miesiącach o 20-30% spadną dochody mieszkańców, a 1/3 potężnych rosyjskich przedsiębiorstw już teraz ma problemy ze spłatą pożyczek.
Perspektywy ożywienia gospodarczego są nadal niejasne, a prognozy coraz mniej optymistyczne. Wśród ekonomicznych konsekwencji pandemii eksperci wymieniają ryzyko, że Rosja pozostanie de facto bez klasy średniej.
Według oficjalnych statystyk, w lutym 2020 roku, 3,4 mln Rosjan tj. 4,6% siły roboczej było bez pracy. Ministerstwo Pracy nie wyklucza, że liczba bezrobotnych zwiększy się do 6 mln. Tego lata, Rosję prawdopodobnie czeka najgłębszy kryzys gospodarczy od czasów końca komunizm.
Julia Petrowskaja/Tłum. Emila Liberda