Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wykazują, że produkty, na których opakowaniu widnieje informacja, iż mają niską zawartość tłuszczu są znacznie chętniej spożywane przez konsumentów. Okazało się, że uczestnicy badań aż do 28% częściej decydowali się na czekoladę z niską zawartością tłuszczu, ale za to przepełnioną cukrem. Te same badania wykazały, że konsumenci nie przywiązują uwagi do ilości kalorii w żywności oznakowanej jako „niskotłuszczowa” czy „light”.
Ĺťywność, w której zawartość tłuszczy została zmniejszona i zastąpiona cukrem niestety może charakteryzować się wysoką zawartością kalorii. Przyjrzyjmy się na przykład bezom - nie zawierają żadnych tłuszczy, ale mają bardzo wysoką zawartość cukru. Dieta zawierająca dobre tłuszcze, jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem i jest zdrowsza niż dieta skomponowana z produktów o niskiej zawartości tłuszczu, ale wysokiej zawartości cukru.
Czy jedzenie, które miało pomóc w zgubieniu na wadze tak naprawdę działa w odwrotny sposób? Eksperci sugerują, że apetyt rośnie w miarę jedzenie, czyli konsumując żywność i napoje zawierające cukier (naturalny, czy też sztuczne substancje słodzące), apetyt stopniowo rośnie. Dzieje się tak, ponieważ cukier aktywuje znajdujący się w mózgu ośrodek przyjemności, powodując potrzebę jedzenia więcej cukru. W pierwszej fazie trawienia, żywność bogata w cukier naturalny również wywołuje silną reakcję metaboliczną, natomiast badania wykazały, że różni się ona znacznie od neurofizjologicznej reakcji wywołanej sztucznymi substancjami słodzącymi.